SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
23:00 - 01:00
Etnofaza
prowadzi: Mamadou Diouf i Sebastian Korsak
Sebastian Korsak

Festiwal Nafa 2015. „Tylko obrazy w umyśle ożywiają wolę”

fot. RDC

– Próbujemy pokazać, że antropologia i etnografia zajmują się dzisiaj bardzo różnymi rzeczami. Przede wszystkim kulturą współczesną, która nas otacza i bywa różna. Etnografia próbuje być również sposobem rozumienia naszej rzeczywistości – mówił w „Poranku RDC” dr hab. Sławomir Sikora, jeden z organizatorów Festiwalu Filmu Antropologicznego NAFA 2015. Gościem audycji była również dr Karolina Dudek.

„Początkowo film etnograficzny/antropologiczny bywał (miał być) do bólu „rzetelny” i „dokumentalny”. Jay Ruby twierdził nawet (niegdyś), że film, by być naukowym, powinien spełniać takie same kryteria, jak rozprawa naukowa. Na szczęście czasy te minęły i coraz lepiej zdajemy sobie sprawę, że obraz jest nie tyle ubogim krewnym języka (biblia pauperum), ile raczej innym sposobem doświadczenia i komunikowania” – napisał Sławomir Sikora w publikacji promującej Festiwal Filmu Antropologicznego NAFA 2015 zatytułowanego „Obrazy różnorodności kulturowej i dziedzictwa”, który rozpoczyna się 21 września w Warszawie.

ZOBACZ PROGRAM FESTIWALU

W jego ramach odbędzie się przegląd filmów antropologicznych i dokumentalnych, konferencja naukowa pod nazwą „Antropologia wizualna i europejskie dziedzictwo kulturowe” oraz warsztaty dla specjalistów, służące wymianie doświadczeń w przekazywaniu wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego i różnorodności z wykorzystaniem mediów audiowizualnych. Patronat medialny nad tym wydarzeniem objęło Polskie Radio RDC.

Film antropologiczny

Dr Karolina Dudek tłumaczyła w audycji, czym jest film antropologiczny. – Jeżeli dodajemy do filmów przymiotnik „antropologiczny” bądź „etnograficzny”, to chodzi nam o to, że twórca, który robił dany film, ma przygotowanie z dyscypliny, lub jest to film, który powstał w taki sposób, który byłby zaakceptowany przez antropologów, jako właściwe badanie danego tematu, czy zbliżania się do danej kultury – mówiła.

Dodała, że filmy te nie są tworzone w szybki sposób, tylko raczej spokojny i szukający znaczeń. – Są przykłady filmów, które powstają po kilka tat. Takim przykładem jest film, który będzie otwierał festiwal. Jest to produkcja Adama Zuckera pt. „Powrót”. Reżyser nie jest antropologiem, ale bardzo uważnie przyglądał się temu, jak w polskim środowisku żydowskim młodzi ludzie kształtują swoją tożsamość. Towarzyszył im kilka lat. Obserwował w tym czasie cały proces ich dochodzenia do tego, kim oni są, jak się czują ze swoją kulturą i jak poszukują swojej tożsamości – wspomniała.

Zauważyła również, że to przykład filmu, którego autor nie jest antropologiem, ale spogląda na świat w niezwykle wnikliwy sposób.

Sposób rozumienia rzeczywistości

Sławomir Sikora dodał, że podczas festiwalu uczestnicy będą próbować pokazać, że antropologia i etnografia zajmują się dzisiaj bardzo różnymi rzeczami. – Przede wszystkim kulturą współczesną, która nas otacza i bywa różna. Etnografia próbuje być również sposobem rozumienia naszej rzeczywistości – zaznaczył.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone