SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
01:00 - 05:00
Audycje powtórkowe
prowadzi: RDC
RDC

Protest przed Teatrem Powszechnym. „Zablokowali wejście”

fot. Lukas Plewnia/flickr CC-BY 2.0

Dziewięć osób, doprowadzonych na komisariat po piątkowym proteście przed Teatrem Powszechnym przeciwko spektaklowi „Klątwa”, jeszcze tego samego dnia po przesłuchaniu zostało wypuszczonych bez postawienia zarzutów – poinformował w sobotę st. asp. Piotr Świstak z KSP.

W piątkowym proteście wzięło udział ok. 40 osób. – Protestujący zablokowali wejście do teatru, uniemożliwiając wejście osobom, które przyszły obejrzeć spektakl. Policja odgrodziła protestujących. Głównym zadaniem policjantów było zapewnienie ładu i porządku publicznego, aby nie doszło do awantur, kłótni, przepychanek itp. – relacjonował w piątek Świstak. Według świadków w pobliżu teatru były rzucane petardy.

Protest przed teatrem zapowiedziała Młodzież Wszechpolska, zapraszając działaczy Ruchu Narodowego i Obozu Narodowo-Radykalnego. W piątek Teatr Powszechny w Warszawie wznowił wystawienie spektaklu „Klątwa” Olivera Frljicia. Tego dnia wszechpolacy poprosili o interwencję Prokuratora Generalnego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, władze stolicy i dyrekcję teatru. Domagali się „zniesienia” spektaklu, których ich zdaniem obraża wartości chrześcijańskie i polskie tradycje.

Spektakl „Klątwa” w reżyserii Olivera Frljicia miał swoją premierę 18 lutego w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Przedstawienie oparte na dramacie Stanisława Wyspiańskiego wywołało kontrowersje.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła z urzędu dochodzenie „w sprawie obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz w sprawie publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa w trakcie spektaklu”. Konferencja Episkopatu Polski oceniła, że spektakl „ma znamiona bluźnierstwa”.

Głos zabrała także dyrekcja stołecznego teatru. „Spektakl ma na celu pokazanie różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu. Należy również pamiętać, że tego, co pokazywane jest w ramach przedstawienia teatralnego, nie można traktować jako działań czy zdarzeń dziejących się rzeczywiście” – napisano w komunikacie, opublikowanym przez Teatr w lutym. Autorzy zaznaczyli, że „wolność twórczości artystycznej jest zagwarantowana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej„.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone