SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dzień wolnej sztuki w Wilanowie. „Nie spiesz się. Poświęć dziełom czas, na który zasługują”

Źródło: Wikipedia/ CC-BY-SA-2.5

Specjaliści wykazują, że przeciętny odbiorca sztuki poświęca nie więcej niż osiem sekund na zobaczenie jednego muzealnego eksponatu. Jak twierdzą organizatorzy Dnia wolnej sztuki, to niewiele. Przez wprowadzenie kultury „slow”, czyli wolnego życia do muzeów i galerii, chcą pokazać, że można inaczej. – Sztuka zasługuje na więcej naszej uwagi – przyznały organizatorki na antenie Radia dla Ciebie.

Dzień wolnej sztuki w Wilanowie ma udowodnić, że odbierając sztukę powoli, jesteśmy w stanie spojrzeć na nią w zupełnie nowy sposób. Już w sobotę 22 kwietnia muzea w całej Polsce przez godzinę będą promować „wolną sztukę”. Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie wybierze pięć prac, przy każdym z nich będą stali moderatorzy, którzy zadając zwiedzającym pytania, będą skłaniać ich do refleksji i samodzielnej analizy dzieł.

Muzea ponadczasowe

Chodzi o to, żeby uczestnicy zrozumieli, że obiekt muzealny może inspirować. Pokażemy, że muzea są nowoczesne – powiedziała Zofia Szlenkier, koordynator programów artystycznych w wilanowskim pałacu. Projekt ma burzyć stereotypy muzealne. – Ludzie myślą, że muzea są sztywne. Często pytają nas, czy w środku obowiązują kapcie – śmiała się koordynatorka. Okazuje się, że muzea nie są usztywnione – są ponadczasowe. – To miejsca, gdzie można odkryć, że zmieniają się ludzie, zmieniają się warunki ekonomiczne i polityczne ale problemy i emocje pozostają takie same – dodała.

Wilanowscy opowiadacze

Dzień Wolnej Sztuki jest polską edycją amerykańskiego Slow Art Day, który w tym roku gromadzi około 80 placówek na całym świecie. W Polsce funkcjonuje od 2013 roku. – Przez nasze opowiadania chcemy pokazać kontekst historyczny w nowej, ciekawej odsłonie – podkreśliła Karina Poręcka, wolontariuszka wydarzenia. Dzień wolnej sztuki w wilanowskim pałacu przybliży nam codzienne życie dworu króla, dowiemy się co jadł na śniadanie, co go interesowało oraz jak się ubierał. Wilanowscy wolontariusze nie są przewodnikami – sami siebie nazywają opowiadaczami. – Do każdej z tych historii dodajemy coś od siebie, podkreślamy to, co nas samych zainteresowało – dodała opowiadaczka.

Spacer śladami króla

Historii mamy wiele – powiedziała koordynatorka wolontariuszy sobotniej akcji, Magdalena Borowczak. W sobotę o godzinie 12 w Wilanowie rozpocznie się niespieszny spacer po królewskich włościach, po godzinie opowiadacze zaproszą uczestników na filiżankę herbaty, by omówić wrażenia i odpowiedzieć na pytania. Jak podkreśliła koordynatorka, sobotni spacer ma pokazać, że aby poznać „od środka” codzienne życie króla Jana III, wcale nie trzeba mieć szczegółowej wiedzy z zakresu sztuki czy historii. – Zapraszamy wszystkich, aby zobaczyli nasze muzeum powoli, bez pośpiechu – dodała.

Więcej informacji o spacerze i Dniu wolnej sztuki znajduje się na stronie Muzeum Pałacu króla Jana III w Wilanowie.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone