SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Dziedzictwo Muzyki Polskiej” w Instytucie Fryderyka Chopina

fot. Pixabay

W Narodowym Instytucie Fryderyka Chopina w Warszawie zaprezentowano program „Dziedzictwo Muzyki Polskiej”. To wieloletnie przedsięwzięcie, którego celem jest opracowanie, wydanie i międzynarodowa promocja polskiej twórczości muzycznej, ze szczególnym uwzględnieniem w pierwszej fazie prac muzyki powstałej w okresie zaborów.

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński podkreślił, że program ten pozwoli na opracowanie tego, co do tej pory było zapominane i nieznane.”To jest program, który próbuje nadrobić pewne zaległości.

Oczywistym jest, że polska twórczość muzyczna jest istotnym elementem dziedzictwa światowego, ale jednocześnie muzyka polska jest jedynie częściowo opracowana i znana – nie tylko na świecie, ale i w Polsce – mówił wicepremier. Prof. Gliński podkreślał, że wielu wybitnych twórców jest po prostu nieznanych i niewykonywanych. – Przegrywamy od lat rywalizację z innymi narodami muzycznymi – a my jesteśmy narodem muzycznym. Jest to spowodowane oczywiście naszą historią – zaborami, zniszczeniami wojennymi jeszcze XIX w. związanymi z powstaniami, które wywoływały represje także w obszarze dziedzictwa kulturowego – wskazywał wicepremier.

Dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener podkreślał, że prace aktualnie objęte programem dotyczą kilkudziesięciu kompozytorów m.in. Feliksa Dobrzyńskiego, Józefa Elsnera, Józefa Krogulskiego, Franciszka Lessela, Franciszka Mireckiego, Stanisława Moniuszki, Ignacego Jana Paderewskiego czy Juliusza Zarębskiego. – Staraliśmy się skupić na okresie, który był najbardziej zaniedbany – utraty niepodległości przez Rzeczpospolitą, ale nie jest on traktowany w sposób ortodoksyjny, zatem zarówno będziemy opracowywali muzykę wcześniejszą jak i nieco późniejszą – mówił Artur Szklener. W założeniach programu znajduje się m.in. opracowanie archiwów polegające na digitalizacji źródeł; przygotowanie materiałów do prac naukowych; wydanie źródłowe nut i ich udostępnianie wykonawcom, publikacje fonograficzne, książkowe oraz szereg wydarzeń.

Program będzie realizowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Narodowy Instytut Fryderyka Chopina przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na 11 listopada zaplanowano inaugurację artystyczną przedsięwzięcia. Będzie to premiera opery „Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale” Jana Stefaniego z librettem Wojciecha Bogusławskiego w reżyserii Barbary Wiśniewskiej w Operze Wrocławskiej.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone