SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
14:00 - 17:00
Strefa kultury
prowadzi: Teresa Drozda
Teresa Drozda

Doping w sporcie. „Z pewnością maczają w tym palce osoby ze świata nauki”

fot. RDC

– Istnieją podziemne fabryki, gdzie wprawni i bardzo utalentowani chemicy oraz fizycy przygotowują różnego rodzaju nowe środki, które mogą być niewykrywalne dla współczesnych metod badań. Bez wątpienia lekarze, ale nie tylko, są zaangażowani w dopingowanie zawodników – mówił w audycji „Z innej planety” dr Dariusz Błachnio z Komisji do Zwalczania Dopingu w Sporcie.

Rosyjska federacja lekkoatletyczna zawiesiła na początku listopada pięciu sportowców, w tym czołową maratonkę Marię Konowałową, za stosowanie niedozwolonych środków.

Konowałowa, w której paszporcie biologicznym wykryto nieprawidłowości, została zdyskwalifikowana na dwa lata. Unieważniono także jej wyniki, począwszy od 2009 roku. Pięć lat temu zajęła drugie miejsce w maratonie w Chicago, a w 2013 roku była trzecia.

Młociarka Maria Biespałowa, która zajęła 11. miejsce podczas igrzysk w Londynie, została zawieszona na cztery lata, po tym jak wykryto u niej stosowanie sterydów. Inni ukarani to chodziarz Jewgienij Nusztajew oraz biegacze Włas Bredichin i Jarosław Chołopow.

Marihuana i haszysz w bilardzie

Jak podkreślił gość RDC, doping w sporcie nadal funkcjonuje. – Takie sytuacje pojawiają się każdego roku. Prowadzimy w komisji statystyki. Do dyscyplin narażonych na doping można zaliczyć głównie te związane z siłą, szybkością oraz te, w których są duże pieniądze do zdobycia – tłumaczył. Zauważył jednak, że doping zdarza się również w dyscyplinach niszowych, które z uwagi na mniejszą skalę popularności są mniej narażone na tego rodzaju pokusy.

Dodał, iż spektrum substancji dopingujących jest bardzo szerokie. – Już w przeszłości mieliśmy sytuacje, gdzie u zawodniczek i zawodników notowano niemalże koktajle dopingowe złożone z substancji dopingujących. Stosunkowo dużo dopingu mieliśmy w bilardzie. Notowaliśmy tam substancje jak choćby marihuana i haszysz. Poprawiają one nastrój i zmieniają stan emocji, ale w wielu przypadkach działają w sposób kojący i być może zmniejszają drżenie ręki oraz ułatwiają opanowanie nerwów – powiedział.

Płeć zawodników

Dariusz Błachnio wspomniał też o problemie ukrywania płci przez niektórych zawodników, chcących uprościć sobie drogę do zwycięstwa. – Jest to duży problem – mówił.

Przypomniał, że w ostatnich czasach mieliśmy przykład lekkoatletki z RPA, którą posądzano o to, że coś z jej organizmem może być nie w porządku. – Przeszła szereg badań i jakieś wnioski co do niej ustalono. Również w przeszłości procedery takie się zdarzały. Dzisiaj jest to jednak notowane w mniejszym stopniu. Skierowałbym się w kierunku perfidnej, wyrafinowanej i stojącej na wysokim stopniu jakości farmakologii i medycyny, a także innych naukach, które temu pomagają – zaznaczył gość RDC.

„Maczają w tym palce osoby ze świata nauki”

Jak powiedział, istnieją na świecie podziemne fabryki, gdzie wprawni i bardzo utalentowani chemicy oraz fizycy robią różnego rodzaju nowe środki dopingujące, które mogą być niewykrywalne dla współczesnych metod badań. – Bez wątpienia, co pokazuje historia, lekarze, ale nie tylko, są zaangażowani w dopingowanie zawodników – stwierdził Błachnio.

Przypomniał również, że mieliśmy już podobne afery w Hiszpanii i USA. – Prawda jest taka, że przy dzisiejszej skali finansowania sporu, na pewno maczają w tym palce osoby ze świata nauki. Oni mają dość pokaźną wiedzę praktyczną i teoretyczną, żeby móc podołać zadaniom stawianym przez dopingowiczów – zauważył.

Przyznał też, że jego zdaniem świat sportu oszalał. – Trzeba zrobić coś, żeby tak nie było. Nie wiem, jakie jest rozwiązanie tej sprawy, ponieważ korupcja i doping są w sporcie obecne od dawna. Już wiele lat temu słyszałem, że pojawiały się również próby korumpowania zarówno oficerów antydopingowych, jak i i osób odpowiedzialnych za system zwalczania dopingu w sporcie – stwierdził w audycji „Z innej planety” Dariusz Błachnio.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone