SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Dekomunizacja w Warszawie. „Głównym błędem jest brak konsultacji z mieszkańcami”

fot. Pixabay

O dekomunizacji ulic w kontekście decyzji wojewody mazowieckiego i proteście przeciwko zmianie Alei Armii Ludowej na Aleję Lecha Kaczyńskiego dyskutowali w programie „I wszystko jasne” Dariusz Figura (PiS), Paweł Lech (PO), Adam Orliński (PSL) i Jakub Dobromilski (Kukiz’15).

– Wojewoda zrobił to, co musiał zrobić zgodnie z ustawą, nie miał wyboru – komentował w programie Dariusz Figura. – Rada Warszawy miała rok na dokonanie zmian – podkreślił i ocenił, że teraz mamy do czynienia z próbą odwrócenia tego procesu. – To próba rekomunizacji, czyli powrotu patronów komunistycznych – powiedział polityk. Zdaniem Figury, to nie jest spór o kształt czy uprawnienia samorządu, tylko o tożsamość Polski i o to, czy będzie to tożsamość Polski suwerennej i niepodległej.

Kto zasługuje na swoją ulicę?

Nas od PiS w tej kwestii różnią dwie sprawy – podkreślił Paweł Lech. – Jeden z radnych PiS powiedział, że kto został aresztowany, rozstrzelony na Pawiaku czy brał udział w Powstaniu Warszawskim, niekoniecznie musi zasługiwać na to, aby mieć ulicę w Warszawie. PO uważa, że każdy, bez względu na to, w jakiej formacji wojskowej walczył, jakie miał poglądy, jeżeli zginął za Polskę, zasługuje na to, żeby mieć w Warszawie swoją ulicę – wyjaśniał w programie. Jak powiedział, druga sprawa to stosunek władzy centralnej do samorządu i mieszkańców Warszawy. – Przeprowadziliśmy konsultacje, ponad 60 proc. warszawiaków w wielu przypadkach nie chciało zmian – mówił i dodał, że w 2009 Rada Miasta dostała listę 30 ulic, które należy zdekomunizować. – Dla Rady Miasta było zaskoczeniem, że są kolejne nazwiska, które trzeba zmienić – dodał.

„Ogromny konflikt”

Zdaniem Adama Orlińskiego, konflikt w tej sprawie jest ogromny i będzie się dalej rozwijał. – Sąd administracyjny będzie musiał to wszystko wypośrodkować i podjąć decyzję. Kompromis na linii miasto – wojewoda nie będzie możliwy – komentował w programie. Ocenił, że będzie to „bardzo zawiły spór”. Orliński zwrócił uwagę, że konieczność zmiany nazw ulic to także problem dla mieszkańców stolicy.

Ważny głos mieszkańców

Głównym błędem PiS jest niekonsultowanie nowych patronów z mieszkańcami – uważa natomiast Jakub Dobromilski. – Mieszkańcy mogą i maja prawo czuć się zirytowani. To też problem dla firm – zauważył. Przekonywał, że gdyby mieszkańcy sami wybrali sobie nowych patronów ulic, to byłoby inaczej, a odbiór społeczny dekomunizacji byłby lepszy. – O tym powinny decydować środowiska lokalne – powiedział Dobromilski.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone