SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Dekalog” Krzysztofa Kieślowskiego. „Oczekiwaliśmy utworu dydaktycznego, dostaliśmy filozofię”

Gwiazda Krzysztofa Kieślowskiego na łódzkiej Alei Gwiazd, odsłonięta w 1998 roku; fot. Wikipedia.org / HuBar

– W Polsce „Dekalog” kojarzy się z religią, ale również z głęboką potrzebą, aby ktoś – w świecie zrujnowanych wartości – jak kawę na ławę wyłożył nam, co jest ważne i jak te wartości powinniśmy wprowadzać w swoje życie – mówiła w „Mnie się to podoba” krytyczka filmowa Bożena Janicka.

Właśnie mija 27 lat od wyemitowania pierwszego odcinka „Dekalogu” Krzysztofa Kieślowskiego. Każdy trwający blisko godzinę odcinek stanowi wariację na temat jednego z dziesięciu przykazań. W zamierzeniu twórców seria miała stanowić dziesięć anegdot „łączących Bergmana z Hitchcockiem”. Jednak żaden z filmów nie odzwierciedla dosłownie dziesięciu przykazań w kontekście wiary chrześcijańskiej.

Jak powiedziała w RDC Bożena Janicka, „Dekalog” nie trafił w swój czas w Polsce, a doskonale odnalazł się na Zachodzie. – To zlaicyzowane społeczeństwo nie oczekiwało, że będzie to film religijny. U nas natomiast Dekalog kojarzy się z religią, ale również z głęboką potrzebą, aby ktoś – w świecie zrujnowanych wartości – jak kawę na ławę wyłożył nam, co jest ważne i jak te wartości powinniśmy wprowadzać w swoje życie. Oczekiwaliśmy więc utworu dydaktycznego, a zrobił to artysta i dostaliśmy filozofię – podkreśliła.

Kilka historii o ludziach

Dodała, iż Piesiewicz i Kieślowski zbywali tego rodzaju uwagi. – Oni mówili, że chcieli opowiedzieć kilka historii o ludziach i zaczepili to o Dekalog. Kieślowski odpychał takie opinie, bo wiedział, że pakują go w jakąś szufladkę, a on nie bardzo chciał w nią wchodzić – przyznała.

Janicka zauważyła, że w tym filmie prawie nigdzie nie ma aluzji wprost do Dekalogu. – Jest natomiast pomyślane, że w naszej zachodniej kulturze mamy to od tysięcy lat w sobie. Skoro Mojżesz mógł przynieść te tablice z góry Synaj, to znaczy, że pewne etyczne zasady już były – powiedziała w „Mnie się to podoba” krytyczka filmowa.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone