Debata o metropolii warszawskiej: projekt zbliżył samorządy

  • 27.05.2017 14:04

  • Aktualizacja: 22:33 25.07.2022

Projekt o metropolii warszawskiej, z którego PiS się wycofał, zbliżył samorządy i mieszkańców; stał się przyczynkiem do rozmowy - mówili uczestnicy sobotniej debaty metropolitalnej.

W sobotę w Pałacu Kultury i Nauki - w Dzień Samorządu Terytorialnego - odbyła się konwencja metropolitalna na temat wspólnych, obecnie prowadzonych działań Warszawy oraz okolicznych gmin oraz planów na przyszłość.




- Zacznę od ogłoszenie wielkiego zwycięstwa - PiS wycofał się ze swojego projektu (ustawy dot. metropolii warszawskiej - PAP). To jest naprawdę ogromne zwycięstwo, bo byliśmy szybcy, byliśmy razem, byliśmy solidarni i - co najważniejsze - ufaliśmy sobie - mówiła do zebranych samorządowców prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Podkreśliła, że nie udałoby się wygrać bez mieszkańców. - Okazało się, że w naszym gminach mieszka społeczeństwo obywatelskie - oceniła prezydent stolicy. Jak mówiła, mieszkańcy pokazali, że nie chcą odgórnych zmian, że chcą sami decydować o sobie.

Podczas konwencji odczytany został list marszałka Mazowsza Adama Struzika, który wycofanie się z projektu przez PiS również postrzega jako sukces samorządowców i mieszkańców, którzy „aktywnie demonstrowali swój sprzeciw”.  Burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan zwracała uwagę, że to samorządowcy mają bezpośredni kontakt z mieszkańcami i słuchają ich głosu. - Jak nam się nie będzie przeszkadzać, to sobie świetnie poradzimy. Jesteśmy silni mądrością naszych mieszkańców - stwierdziła. Według niej potrzebna jest senacka izba samorządowa, dzięki której - jak mówiła Radwan - władze lokalne miałyby wpływ na dobre i stabilne prawo.

Burmistrz Podkowy Leśnej Artur Tusiński stwierdził, że pomimo wycofania się przez PiS z proponowanych zmian „wojna się nie skończyła”. Ocenił, że ustawa, która była według niego „bublem” prawnym, jest przyczynkiem do rozmowy pomiędzy samorządowcami oraz do dyskusji o ustroju państwa. Głos zabrał również burmistrz Karczewa Władysław Dariusz Łokietek, który zaznaczył, że samorządowcy muszą „być dalej czujni”. - To jest dopiero pewien etap, który się rozpoczął i na pewno się nie zakończył - dodał. Ocenił, że „największą wartością dodaną” dyskusji o projekcie PiS, jest zjednoczenie samorządów i mieszkańców gmin.

Źródło:

PAP

Autor:

RDC