SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Czy Unia Europejska w tym kształcie przetrwa? Paweł Kowal: wydaje mi się, że nie

fot. Pixabay

– Dzisiaj jest chyba jasne, że będzie próba zacieśnienia współpracy w ramach kilku państw na to zdecydowanych. Nastąpi to, kiedy będą znane wyniki wyborów we Francji i Niemczech – mówił w „Polityce w samo południe” Paweł Kowal.

Jak przewidywał gość RDC, obecnej Unii Europejskiej może niedługo już nie być, ale z całą pewnością będzie jakaś inna. – Zawsze na kontynencie europejskim była skłonność do jednoczenia się. Polska powinna teraz zadawać sobie pytanie składające się z dwóch elementów: taktycznego – jak ma się ta Unia i strategicznego – czy jeżeli ta Unia będzie zagrożona, to znajdziemy się w następnej – tłumaczył Paweł Kowal.

Dodał, że w Europie jest za dużo małych narodowych państw, aby mogła ona przetrwać bez jakiejś formy integracji. – Ta skłonność do jednoczenia się w Europie jest większa niż na innych kontynentach. Nie ma dzisiaj państw, które żyją jak samotne wyspy, a w Europie jest to jeszcze mocniejsze zjawisko – podkreślił.

Unia przyszłości

Czy Unia w tym kształcie przetrwa? Wydaje mi się, że nie – przewidywał. Zwrócił uwagę, że „dzisiaj jest chyba jasne, że będzie próba zacieśnienia współpracy w ramach kilku państw na to zdecydowanych„. – Nastąpi to, kiedy będą znane wyniki wyborów we Francji i Niemczech. Druga kwestia to pytanie, jak będzie wyglądała Unia przyszłości. To nie jest jednak pytanie na 100 lat, ale na 10 albo 15 – zaznaczył.

Były polityk ocenił również, iż „Unia będzie silniejsza, jeżeli zdefiniuje sobie, że Rosja naprawdę chce ją rozwalić„. – Trzeba sobie więc poradzić z zewnętrznymi wrogami jedności europejskiej – powiedział w „Polityce w samo południe” Paweł Kowal.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone