SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ćwierć księżyca na nocnym niebie. Ostatnie zaćmienie naturalnego satelity w tym roku [zobacz]

fot. RDC

Sierpień to ostatni moment w tym roku aby zaobserwować zaćmienie księżyca. W poniedziałek w nocy tarcza satelity będzie nieco „nadgryziona” od dołu.

Zaćmienia Księżyca mamy okazję obserwować zdecydowanie częściej niż zaćmienia Słońca. W poniedziałek nastąpi ostatnie zaćmienie naturalnego satelity Ziemi widoczne w tym roku. Faza maksymalna zaćmienia nastąpiła o godz. 20:22, koniec zaćmienia częściowego o godz. 21:18, koniec zaćmienia półcieniowego o godz. 22:51.

W Polsce zaćmienie jest widoczne jedynie przy wschodzącym Księżycu, nie zobaczymy więc całego jego przebiegu. Bez zaćmienia widzielibyśmy całą tarczę Księżyca, gdyż w tym dniu będzie on w pełni, ale jeśli uważnie się przyjrzymy, to okaże się, że tarcza Księżyca będzie nieco „nadgryziona” od dołu. To efekt cienia rzucanego przez Ziemię. Faza maksymalna zaćmienia wyniesie około 0,25. Odległość do Księżyca będzie wtedy wynosiła niecałe 395 tysięcy kilometrów.

Zaćmienia Księżyca następują w sytuacji, gdy Ziemia jest pomiędzy Słońcem, a Księżycem, który jest w pełni, Księżyc znajdzie się w stożku cienia Ziemi. Tak więc nie w przypadku każdej pełni nastąpi zaćmienie. Rozróżnia się zaćmienia całkowite, częściowe i półcieniowe. Zaćmienie całkowite następuje wtedy, gdy cała tarcza Księżyca wejdzie w stożek cienia Ziemi. Jeżeli chociaż część tarczy Księżyca jest poza stożkiem cienia Ziemi, mamy do czynienia z zaćmieniem częściowym. Z kolei zaćmienie półcieniowe następuje w sytuacji, gdy Księżyc znajduje się w stożku półcienia Ziemi (jest to obszar, w którym – patrząc np. z Księżyca – przesłonięta przez Ziemię jest jedynie część Słońca, a nie całe). Zaćmienie Księżyca widać „gołym okiem”, aby je dostrzec nie trzeba więc używać przyrządów optycznych.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone