SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
20:00 - 21:00
Wieczór RDC
prowadzi: Agnieszka Lipka-Barnett
Agnieszka Lipka-Barnett

Co dalej z JOW-ami? Jakub Kulesza: nie ma zgody na żadne ordynacje mieszane

fot. flickr.com

– Zgadzamy się tylko na pełne JOW-y albo na inną pełną ordynację większościową. W żadnym wypadku nie może to być ordynacja mieszana, bo to wprowadza wiele szczegółów, które można tak ustalić, by ogromną przewagę wyborczą miało dane ugrupowanie – mówił w „Polityce w samo południe” Jakub Kulesza z Kukiz’15.

Gość RDC był pytany o przebieg prac dotyczących jednomandatowych okręgów wyborczych. Jak przyznał, to nie jest tak, że nic w tej kwestii się nie dzieje. – Wręcz przeciwnie. Na początku kadencji założony został zespół parlamentarny, w skład którego wchodzą także przedstawiciele innych ugrupowań – tłumaczył Jakub Kulesza.

Dodał, że miesiąc temu odbyło się spotkanie tego zespołu, na którym została przedstawiona ustawa wprowadzająca JOW-y w samorządach. – Jeszcze jej nie przedstawiliśmy, bo chcemy ją jeszcze skonsultować. Omawialiśmy wiele wątków i pracujemy. Jest też gotowa ustawa Fundacji Madisona, którą być może w najbliższym czasie zgłosimy – podkreślił.

„Tylko na pełne JOW-y”

Rzecznik Kukiz’15 zwrócił uwagę, że ze strony jego ugrupowania „nie ma zgody na żadne ordynacje mieszane, mające na celu osiągniecie pewnego zysku politycznego„. – Nie zgadzamy się na modelowanie ordynacji do własnych interesów partyjnych. Zgadzamy się tylko na pełne JOW-y albo na inną pełną ordynację większościową. W żadnym wypadku nie może to być ordynacja mieszana, bo to wprowadza wiele szczegółów, które można tak ustalić, by ogromną przewagę wyborczą miało dane ugrupowanie – powiedział w RDC Jakub Kulesza.

Zaznaczył również, że Kukiz’15 mówi głośne „nie” dostosowywaniu ordynacji wyborczej do partyjnych interesów.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone