SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
16:00 - 18:00
Mnie się to podoba
prowadzi: Beata Jewiarz
Beata Jewiarz

Ciechanów: 14 urzędników zwolnionych z ratusza

Ratusz w Ciechanowie fot. Hubert Śmietanka/ Wikimedia Commons

Zlikwidowano m.in. stanowisko ds. obsługi prawnej i cały wydział inwestycyjny. Ratusz tłumaczy, że decyzja spowodowana była przerostem zatrudnienia, niezbędne jest obniżenie kosztów i poprawa funkcjonowania urzędu w aspekcie merytorycznym.

Czystki kadrowe to kolejny, zapowiadany  etap reorganizacji urzędu miasta przez nową władzę.  – Przeprowadzone analizy oraz bieżące obserwacje wykazały nie tylko przerost zatrudnienia w poszczególnych komórkach organizacyjnych, ale również nieracjonalny podział obowiązków i brak umiejętności współpracy pomiędzy poszczególnymi wydziałami, a także niestety brak kompetencji, co miało bezpośrednie przełożenie na jakość pracy urzędu – wyjaśnia zastępca prezydenta Joanna Potocka-Rak, która 26 maja wręczyła wypowiedzenia pracownikom.

Wynagrodzenia dla sześciu osób to prawie 400 tys. zł

Potocka- Rak w rozmowie z dziennikarzem RDC dodaje, że proces reorganizacji urzędu nie jest krótki i przeprowadzany jest etapami. – Muszę zaznaczyć, że nie zawsze reorganizacja wiąże się ze zwolnieniami. Trudno jest odpowiedzieć czy kolejne zmiany będą się z nimi wiązały – mówi. Jak dodaje, łączne wynagrodzenie z pochodnymi tylko sześciu urzędników ze zlikwidowanego wydziału inwestycyjnego kosztowało rocznie blisko 400 tysięcy złotych.

Kryteriami, jakimi kierowała się władza przy zwalnianiu było m.in. to, czy urzędnicy mają inne źródło dochodu. W wyniku reorganizacji zmniejszono zatrudnienie o 14 osób (w tym trzy z prawem do emerytury).  Kolejne trzy osoby zadeklarowały przejście na emeryturę.

Przyjęte plany dynamicznego rozwoju miasta i poprawy jakości życia mieszkańców, wymagają sprawnych służb i dobrej wewnętrznej organizacji urzędu. Racjonalny i właściwy dobór kadr oraz struktura organizacyjna odpowiadająca faktycznym potrzebom to element niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania każdej jednostki organizacyjnej  – czytamy w komunikacje rozesłanym do mediów przez rzeczniczkę ratusza, Renatę Jeziółkowską.

Pójdą do sądu pracy

Dla zwolnionych pracowników decyzja władzy jest krzywdząca, nagła i niezrozumiała. Będą się odwoływać do sądu pracy. – Likwidowanie wydziału inwestycyjnego i tworzenie sztucznego regulaminu oraz nowego wydziału, który przejmie obowiązki urzędników zajmujących się inwestycjami jest niezrozumiałe. Wszystko na zasadzie kopiuj-wklej po to, aby tylko zwolnić ludzi. Nowo powstały wydział będzie miał identyczne zadania, jak ten likwidowany. Nikt nie zaproponował nam przeniesienia tylko od razu zwolnienia. To jest sztuczne nazewnictwo i jest to przykre. Nieważne czy ktoś pracował 2 lata czy 20 lat – został zwolniony, bo był niekompetentny. To jest chore – mówią RDC urzędnicy.

To władza jest niekompetentna, podejmując taką decyzję.  Przez wiele lat były przyznawane nagrody za pracę i nagle słyszymy zarzut, że urzędnicy byli niemerytoryczni? Żadnych zarzutów merytorycznych do tej pory nie było, a nagle jesteśmy zwalniani. Rozumiemy nowy model zarządzania, działania prezydenta, reorganizację, ale nie w ten sposób – dodają zwolnieni.

 

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone