SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
20:00 - 21:00
Wieczór RDC
prowadzi: Agnieszka Lipka-Barnett
Agnieszka Lipka-Barnett

CBA złoży wniosek o wygaszenie mandatu prezydenta Radomia

fot. Lukas Plewnia/flickr CC-BY 2.0

Będzie wniosek CBA o stwierdzenie wygaśnięcia mandatu prezydenta Radomia. Chodzi o nieprzestrzeganie przepisów ustawy antykorupcyjnej.

Według ustaleń funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Radosław Witkowski wbrew zakazowi zasiadał w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy. – Zgodnie z zapisami ustawy antykorupcyjnej i kodeksu wyborczego, naruszenie zakazów antykorupcyjnych przez prezydenta miasta powoduje wygaśnięcie jego mandatu – tłumaczy Piotr Kaczorek, rzecznik biura.

Prezydent Radomia odpiera zarzuty CBA i twierdzi, że jest niewinny.

– To hucpa polityczna na prezydenta z opozycyjnej partii – tak wyniki kontroli Centralnego Biura Antykorupcyjnego komentuje radomski radny PO Wiesław Wędzonka. Zdaniem radnego Radosław Witkowski nie popełnił przestępstwa.

O decyzji CBA poinformowano na stronie internetowej biura.

Zastrzeżenia CBA

W komunikacie prasowym CBA wyjaśniło, że agenci przeanalizowali status Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego SA, jako jedynego wspólnika spółki z o.o., do której organu został powołany prezydent Radomia. W ich ocenie, powołująca Witkowskiego spółka nie spełniała, w chwili powoływania go do rady nadzorczej, warunków określonych w ustawie antykorupcyjnej. Zdaniem CBA, nie było więc podstaw do objęcia Witkowskiego zwolnieniem z zakazu zasiadania przez niego w radzie nadzorczej spółki Świętokrzyski Rynek Hurtowy.

Witkowski wyjaśniał w środę dziennikarzom, że został zgłoszony do rady nadzorczej ŚRH przez Gminę Miasta Radomia – akcjonariusza Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego, który jako jedyny wspólnik Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego powołuje członków jego rady nadzorczej. Z wyjaśnień magistratu wynika, że 55,51 proc. kapitału akcyjnego Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego posiadała wówczas Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa (będąca państwową osobą prawną), 26,37 proc. Skarb Państwa, a 18,12 proc. pozostali akcjonariusze (w tym Gmina Miasta Radom). Witkowski podkreślił, że ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych, nakazała ARMiR przeniesienie swojego pakietu akcji na rzecz Skarbu Państwa do 30 czerwca 2011 r.

Witkowski zwrócił pieniądze

Witkowski wyjaśniał, że Gmina Miasta Radom, będąc akcjonariuszem Rolno-Spożywczego Rynku Hurtowego, jest uprawniona do zgłaszania kandydatów na członków organów spółki. Ponadto – w ocenie Witkowskiego – Walne Zgromadzenie Wspólników Świętokrzyskiego Rynku Hurtowego jest reprezentowane tylko przez jednego wspólnika, tj. Rolno-Spożywczy Rynek Hurtowy z kapitałem ponad 80 proc. akcji własności Skarbu Państwa.

W ocenie prezydenta Radomia, większościowym udziałowcem spółki, która go powołała do rady nadzorczej, był zatem Skarb Państwa. Dlatego też – jego zdaniem – mógł on jako prezydent miasta jednocześnie zasiadać w radzie nadzorczej świętokrzyskiej spółki. Witkowski podkreślił, że gdy sprawa wzbudziła kontrowersje, zakończył swoją działalność w radzie nadzorczej i zwrócił blisko 12 tys. zł, które zarobił tam przez cztery miesiące i odnotował ten fakt w oświadczeniu majątkowym.

Czytaj też:

Prezydent Radomia pod lupą CBA. Twierdzi, że prawa nie złamał

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone