SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Były już takie przypadki, że Polska była zapleczem logistycznym do organizowania zamachów”

fot. RDC

– Komisja ma bardzo dużo tematów, przygotowujemy plan na najbliższych sześć miesięcy. Są też sprawy, których nie udało się zamknąć w zeszłym roku. Zbieramy między innymi informacje dotyczące tego, jak Polska jest przygotowana do ewentualnych zamachów – mówił w „Poranku RDC” poseł Marek Opioła, szef sejmowej komisji ds. służb specjalnych.

Poseł Opioła odniósł się w audycji do informacji podawanych przez media, że z ekspertyzy biura analiz sejmowych wynika, iż do ochrony marszałka i ministrów na sali posiedzeń mieliby zostać zaangażowani funkcjonariusze BOR. – Do pilnowania porządku służy straż marszałkowska. Ma wszystkie pełnomocnictwa, żeby zaprowadzać porządek na terenie Sejmu – skomentował gość RDC. – Mam nadzieje, że tzw. opozycja totalna, która tak dzielnie „pilnuje” sali obrad, w końcu się zreflektuje, że to nie ma sensu – dodał. Zwrócił uwagę, że „Polacy chcą spokoju i żeby Sejm normalnie pracował”.

Polska zapleczem zamachowców?

Opioła mówił w RDC o pracy sejmowej komisji ds. służb specjalnych. – Komisja ma bardzo dużo tematów, przygotowujemy plan na najbliższych sześć miesięcy. Są też sprawy, których nie udało się zamknąć w zeszłym roku. Zbieramy między innymi informacje dotyczące tego, jak Polska jest przygotowana do ewentualnych zamachów, jakie metody stosuje Państwo Islamskie – powiedział poseł. – Chcemy wiedzieć, jak służby są przygotowane do wykrywania potencjalnych sprawców, jak idzie walka na tym bardzo nierównym froncie – wyjaśniał Opioła i dodał, że „były już takie przypadki, że Polska była zapleczem logistycznym do organizowania różnego rodzaju zamachów”. – Przede wszystkim komórka, która została dwa lata temu aresztowana, przygotowywała zaplecze do ewentualnych zamachów. To nie jest tak, że Polska jest na mapie Europy bezimiennym państwem i nic się tutaj nie dzieje – podkreślił gość RDC.

Cyberataki

Gość „Poranka RDC” zapewnił w audycji, że służby pracują także nad cyberbezpieczeństwem. – Na zabezpieczenia są przeznaczane ogromne pieniądze, służby wykorzystują bardzo skomplikowany sprzęt i specjalistów – przekonywał. Dodał, że cyberataki to jedna z metod destabilizacji państwa. – Temu trzeba przeciwdziałać – mówił Opioła. Zauważył, że za bezpieczeństwo bankowości odpowiadają nie służby, ale banki. – Mam nadzieje, że wnikliwe analizują ataki z różnych stron świata – Rosji czy Chin – powiedział poseł.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone