SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Brytyjska para książęca w Polsce. Spotkanie z parą prezydencką i uroczyste przyjęcie

fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP

– To rodzinna wizyta, jednak wieczorna przemowa księcia Williama będzie polityczna. Prawdopodobnie zdominuje ją temat Brexitu – przyznał na antenie RDC Jan Lubomirski-Lanckoroński, prezes Fundacji Książąt Lubomirskich. W poniedziałek swoją trzydniową wizytę w Polsce rozpoczęła brytyjska para książęca William i Kate oraz czteroletni książę George i dwuletnia księżna Charlotte.

W poniedziałek wieczorem w Łazienkach Królewskich odbyło się przyjęcie na cześć królowej brytyjskiej, w obecności pary książęcej. Gośćmi honorowymi była polska para prezydencka. Na przyjęciu książę William wygłosił przemówienie, które ma być jedynym publicznym wystąpieniem księcia podczas wizyty w Polsce.

Przyjęcie w Łazienkach

Książę Lubomirski to znajomy ojca księcia Williama, księcia Walii Karola. Był zaproszony na urodziny księżnej Camilli, będzie obecny na wieczornym przyjęciu w Łazienkach. Jak przyznał, nie miał jeszcze okazji poznać pary książęcej. – To się zmieni dziś wieczorem. Otrzymałem już informację, że książę William zażyczył sobie spotkania – mówił. Przyznał również, że głównym tematem książęcej rozmowy będzie działalność społeczna i charytatywna. – W ramach Fundacji Książąt Lubomirskich staramy się pomóc młodym ludziom, którzy chcą podjąć w Polsce naukę, wspomagamy placówki medyczne i rehabilitacyjne. Myślę, że książę będzie również zainteresowany naszym działaniem na rzecz ochrony dziedzictwa narodowego – dodał.

Królewskie spotkania

Do tej pory działałem społecznie głownie z księciem Karolem, którego znam dosyć długo – przyznał  Jan Lubomirski-Lanckoroński. Dopiero wrócił ze swojej ostatniej podróży na zaproszenie następcy tronu brytyjskiego. – Byłem obecny na przyjęciu urodzinowym księżnej Camilli – powiedział. – Mieliśmy okazję porozmawiać o jednym z ulubionych tematów księcia Karola – o urbanistyce. Książę jest zapalonym ekologiem urbanistą – dodał. Przyjęcie urodzinowe księżnej Camilli było zorganizowane w formie przyjęcia ogrodowego. – Była bardzo luźna atmosfera. Przyjęcie było zorganizowane dla dosyć bliskiego grona przyjaciół – dodał.

Królestwo XXI wieku

Jak podkreślił książę na antenie RDC, w Europie jest 12 monarchii. – Nie mówimy tu wyłącznie o królestwach, mamy tez Watykan i Monako oraz Wielkie Księstwo Luksemburga – podkreślił. Gość Anny Matusiak wyjaśnił, że fenomen monarchii brytyjskiej polega przede wszystkim na tradycji. – Brytyjczycy są dumni z tego, że są królestwem. To ich scala jako naród – powiedział. – Protokół to nieodzowna część każdej monarchii. Chociaż zachowania zmieniają się z czasem, bez protokołu królestwa nie byłyby tym samym – powiedział. Jak przyznał, chociaż kierowanie się etykietą to ciężka praca, rodziny królewskie maja to niemal we krwi. – Monarcha potrafi spotkać się z kilkoma tysiącami ludzi w ciągu jednego dnia, a wszyscy patrzą na każdy jego gest – powiedział.

Plan wizyty

Gość RDC przyznał, że wizyta pary książęcej będzie wizytą rodzinną. – To wspaniałe, że przyjeżdżają z dziećmi – podkreślił. Para książęca została podjęta przez parę prezydencką Andrzeja Dudę i Agatę Kornhauser-Dudę w Pałacu Prezydenckim, a po południu odbyła spacer po Krakowskim Przedmieściu – i właśnie tam warszawiacy mieli okazję, żeby ich spotkać.

Obie pary: książęca i prezydencka udały się także do Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie spotkały się z polskimi i brytyjskimi weteranami II wojny światowej oraz Powstania Warszawskiego. Para książęca wzięła również udział w spotkaniu z młodymi przedsiębiorcami w wieżowcu Warsaw Spire. Tematem spotkania były start-upy i początek polsko-brytyjskiego wydarzenia „Warsaw-London bridge”, którego celem jest współpraca start-upów z obu krajów oraz pomoc małym polskim firmom w uzyskaniu dostępu do rynków globalnych.

We wtorek Kate i William odwiedzą Gdańsk. Tam zwiedzą m.in. teatr szekspirowski, Europejskie Centrum Solidarności i obóz koncentracyjny w Sztutowie. W środę rano rodzina książęca poleci z wizytą do Berlina.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone