SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
00:00 - 04:00
Noc DJ-ów
prowadzi: Paweł Bobrowski
Paweł Bobrowski

Bogdan Fabiański wraca do RDC. „Na Myśliwieckiej robiłem już chyba wszystko”

Bogdan Fabiański

To on wymyślił nazwę „Radio dla Ciebie”. Do Polskiego Radia RDC powraca Bogdan Fabiański. W rozmowie z Anną Matusiak opowiedział o swoich radiowych początkach.

– Wszystko zaczęło się, kiedy funkcjonowała jeszcze Warszawska Rozgłośnia Radiowa – wspominał w audycji „Czas dla Ciebie”. – Wtedy przyszło mi do głowy, że możemy z tej rozgłośni regionalnej stworzyć taką, która nadawałaby 24 godziny – mówił. Na początku stacja nadawała jedynie dwie godziny dziennie. – Mieliśmy jednak spory problem z nazwą – dodał. To właśnie on zasugerował nazwanie rozgłośni „Radiem dla Ciebie”. – Pod podobną nazwą, „Radio for you” funkcjonowały już rozgłośnie w Berlinie Zachodnim, Chicago i Paryżu. Stąd inspiracja – przyznał, dodając że amerykański odpowiednik Radia dla Ciebie wciąż nadaje.

Prosty dźwięk odkryty

Chociaż mówi, że w muzyce „wszystko już było”, artyści nadal potrafią go zaskoczyć. – Jeśli stwierdzimy, że nic lepszego nie powstanie, nic nie odkryjemy. Muzyka ciągle nas zaskakuje, przede wszystkim dźwiękami – powiedział. – Weźmy na przykład muzykę elektroniczną. Prosty dźwięk, który nie został jeszcze odkryty, zapętlony i samplowany, może stworzyć przebój – mówił.

Niemen-niespodzianka

Swój pierwszy wywiad przeprowadził z Czesławem Niemenem. – Kiedyś występowałem w Stodole. Nawet nie wiedziałem, że przed nim gram! – śmiał się DJ. – To było prawie 50 lat temu. Byłem małolatem, ręce mi się trzęsły – dodał. – Pamiętam do dziś, jak jakiś czas później Niemen odwiedzając RDC spoglądał na mnie spod swojego kapelusza. Nie przypuszczałbym wtedy, że już się nigdy więcej nie spotkamy – przyznał.

Człowiek-orkiestra

Po radiu krążą o nim legendy. Człowiek-orkiestra, DJ, wybitny prezenter i dziennikarz muzyczny. Jak sam mówił, w rozgłośni RDC robił już chyba wszystko. – Nie raz siedziałem w miejscu wydawcy i realizatora – mówił. Kiedyś nawet mył okna przy Myśliwieckiej. – Jako student chciałem sobie dorobić w spółdzielni studenckiej. Pani, która przydzielała zajęcia, powiedziała, że ma „niesamowitą, pouczającą pracę”, więc się zgłosiłem. Kiedy usłyszałem, że będę myć radiowe okna, pomyślałem, że to może być jakaś droga – przyznał. – Myłem akurat okna w pokoju redakcji muzycznej. Ówczesna szefowa redakcji powiedziała wtedy do młodego człowieka siedzącego obok: „Przydałby się jakiś nowy, młody, prężny do radia”. Aż mi ściereczka wypadła – śmiał się. – Tak na marginesie, ten młody człowiek to był Andrzej Kurek – dodał.

Audycja muzyczna Bogdana Fabiańskiego „Bez limitu” w każdy wtorek od godziny 17.00 do 19.00 na antenie RDC.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone