SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
00:00 - 04:00
Noc DJ-ów
prowadzi: Paweł Bobrowski
Paweł Bobrowski

„Berlin to była kopalnia złota. Tam uczyliśmy się, że coś ma kosztować 9,99”

fot.: Pixabay

Lata 90. Wszystko zaczęło się od małej spółki i wycieczek do Berlina. – To była kopalnia złota – wspominał w RDC Janusz Kunke – właściciel firmy poligraficznej, który opowiedział jak to jest prowadzić rodzinną firmę. To kolejna odsłona naszego cyklu.

W 1989 w życie weszła ustawa o podejmowaniu działalności gospodarczej. W tym czasie byłem na studiach rolniczych, które zakończyłem w 1991 roku. Przez trzy miesiące pracowałem w państwowym gospodarstwie ogrodniczym, aż w końcu z kolegami ze studiów założyliśmy spółkę – wspominał w Popołudniu RDC Janusz Kunke.

Berlin kopalnią złota

Zaczęli od rożnych usług i – co okazało się najbardziej dochodowe – organizowania wycieczek do Berlina. – To była kopalnia złota. Z Bydgoszczy wypuszczałem po 10 autokarów dziennie – mówił gość Tomasza Kwaśniewskiego. – Wielu z tych, którzy wtedy ze mną jeździli, później pootwierali sklepiki. Niektóre zamieniły się w całe sieci. Uczyliśmy się tam, że coś ma kosztować 9,99 – mówił Janusz Kunke.

W 1993 roku Janusz Kunke otworzył hurtownię spożywczą. I wtedy doszło do kolejnego – po wycieczkach do Berlina – przełomu. – Dostałem informację, że będzie wprowadzony podatek VAT i numer NIP. Wtedy wpadłem na pomysł, że będę robił pieczątki z tymi nowymi danymi. I robiliśmy te pieczątki. Dzień i noc – opowiadał przedsiębiorca.

Biznes z pieczątkami przeobraził się w firmę poligraficzną, którą prowadzi do dziś. Jest to firma rodzinna. – Pracuje moja żona, brat. Mamy wspólnika, którego dwaj synowie pracują z nami. I to jest właśnie firma rodzinna – mówił Janusz Kunke.

Jak to jest – prowadzić w Polsce firmę rodzinną? Posłuchaj całej rozmowy.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone