SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Będzie projekt ustawy ws. repolonizacji mediów. „Droga powinna być zupełnie odwrotna”

fot. Pexels

– Tu oczywiście mogą być różne scenariusze, ale pozwolę sobie postawić tezę, że skończy się to tym, że będziemy mieli kolejne media reżimowe – tak kwestię zapowiadanej repolonizacji mediów komentował w RDC poseł Jacek Wilk (Kukiz’15).

Do wakacji resort kultury powinien przedstawić projekt ustawy, który będzie regulował polski rynek medialny i określał m.in. poziom udziałów, jaki zagraniczne koncerny będą mogły mieć w polskich mediach – wynika z deklaracji wiceministra kultury Jarosława Sellina, złożonej w sobotę w TVP. Sellin przekonywał, że żaden duży kraj Unii Europejskiej nie pozwoliłby sobie na taką dominację kapitału zagranicznego w mediach, jak to ma miejsce w Polsce. – Zwłaszcza, że jest to kapitał z jednego kraju: Niemiec – dodał. – To jest oczywiście sytuacja niezdrowa i uważam, że należy stopniowo doprowadzić do tego, aby tak nie było – przekonywał, określając nawet obecną sytuację słowem „patologia”.

Wiceminister kultury przekonywał, że trzeba to zmienić, bo media „to biznes, w którym się produkuje treść informacyjną i ideową”. – Moim zdaniem nie może być tak, i te duże kraje Unii Europejskiej to rozumieją, że ta przestrzeń bardzo delikatnego biznesu jest w rękach kapitału nie narodowego – mówił. – Dotykamy tu bowiem bardzo delikatnej kwestii idei, informacji i wolności słowa – dodał.

„Kolejne media reżimowe”

– Próbowałem sobie wyobrazić, jakby ta repolonizacja miała wyglądać i najprawdopodobniej byłoby tak, że nasz umiłowany rząd odzyska, czy wymusi uzyskanie na swoją rzecz pakietu większościowego w takich koncernach czy spółkach medialnych. A więc tak naprawdę dojdzie  do nacjonalizacji – komentował w RDC Jacek Wilk. – Tu oczywiście mogą być różne scenariusze, ale pozwolę sobie postawić tezę, że skończy się to tym, że media, w których większość kapitału należy do niemieckiego koncernu, stanie się własnością państwa. Czyli właścicielem będzie rząd, więc będziemy mieli kolejne media reżimowe – ocenił.

Zdaniem posła, droga powinna być zupełnie odwrotna. – Powinniśmy jak najbardziej ułatwić dostęp do prowadzenia działalności medialnej, zdjąć wszystkie zezwolenia, koncesje itd. One i tak w dużej mierze są fikcją – mówił Wilk. W jego ocenie, powinna być wprowadzana jak największa konkurencja, bo ostatecznie i tak każdy sam wybiera, co czyta, ogląda czy czego słucha. – Władza publiczna nie powinna się zajmować działalnością medialną – podsumował gość Roberta Łuchniaka.

Wotum nieufności

Szef PO Grzegorz Schetyna to kandydat Platformy na nowego premiera, wskazany w zaprezentowanym w piątek wniosku o wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Wniosek ma na początku tygodnia trafić do Sejmu, wcześniej zostanie przekazany pozostałym klubom opozycyjnym.

Mam dylemat, bo Polska potrzebuje wymiany rządu – skomentował Wilk. W jego ocenie, obecny rząd jest „absolutnie szkodliwy”. – Ale to  byłaby wymiana jednej frakcji PO-PiS na drugą, ze Schetyną na czele. Trzeba by trochę potrząsnąć tymi, który rządzą – mówił w RDC i przyznał, że właśnie dlatego waha się między wstrzymaniem się od głosu i zagłosowaniem za wnioskiem.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone