SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Be Haiku” – premiera książki dziennikarki RDC Beaty Jewiarz

fot. RDC

Książka „Be Haiku“ to autorski wybór dwudziestu klasycznych japońskich wierszy haiku, mistrzów gatunku (Issa, Basho, Buson), połączonych z graficznymi obrazami artysty Ryszarda Kajzera. Premiera książki autorstwa dziennikarki RDC Beaty Jewiarz odbyła się 12 października.

„Wizytówki chwil minionych. Zastygłe w burzy kolorów“ – to fragment wstępu do książki, który bardzo dobrze oddaje jej charakter – mówi Beata Jewiarz – pomysłodawczyni projektu i dziennikarka RDC.

Połączenie filozoficznej myśli wschodu z żywiołową, ekspresyjną estetyką graficzną Ryszarda Kajzera jest wyjątkowe. – Haiku w swej minimalistycznej formie i taki sam oszczędny graficznie obraz intryguje, bawi, pobudza zmysły – dodaje.

13Ilustracje Ryszarda Kajzera, pełne humoru, lekkości i nieoczywistych skojarzeń łączą świat przyrody z człowiekiem i jego emocjami. Jest to przestrzeń zarówno dla tego co nieuniknione w naturze, ale i tego co powtarza się w nieskończonym rytmie pór roku. Człowiek jest tu partnerem, przyjacielem, kochankiem, nieśpiesznym podglądaczem rzeczywistości. Wiersz otwierający i zamykający książkę, to znakomite przykłady na ten szczególny związek partnerstwa z naturą, tak charakterystyczny dla poezji haiku.

Wystawa grafik

Premierze książki 12 października towarzyszyły wystawa grafik z „Be Haiku“ artysty Ryszarda Kajzera i performatywne czytanie wierszy haiku przez aktorów: Beatę Jewiarz i Jakuba Snochowskiego. Prace będzie można oglądać od 13 do 26 października w MiTo przy ulicy Ludwika Waryńskiego 28 w Warszawie.

Książka ukazała się nakładem wyd. Blue Bird. Autorką całości koncepcji projektu jest dziennikarka i aktorka Beata Jewiarz.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone