"Baśń pokazuje dziecku, że aby być szczęśliwym, trzeba stawiać czoła przeciwnościom"

  • 25.12.2016 10:15

  • Aktualizacja: 14:04 15.08.2022

- Często we współczesnym świecie tworzymy takie "getto dzieciństwa", staramy się oddalić od dziecka problemy i zmartwienia, ukrywamy przed nim, że życie nie jest pełne radości, prezentów i uniesień. Baśń natomiast z tym oswaja, na tym polega jej przeogromna rola - mówił w "Niedzielnym poranku" prof. Grzegorz Leszczyński z Instytutu Literatury Polskiej UW.
Jak powiedział gość RDC, książka jest ważna w życiu młodego człowieka, ponieważ ona "bardzo głęboko go zawłaszcza". - Przez to, że ten młody człowiek utożsamia się z bohaterami książkowymi, może widzieć z dystansu swoje życie, problemy i świat - przyznał Grzegorz Leszczyński.

Dodał, iż mówi się, że baśnie powstały jako boczna linia mitów, czyli są jednymi z najstarszych tekstów ludzkości. - Trudno odpowiedzieć na pytanie, jak dotarły do naszych czasów, podobnie jak trudno odpowiedzieć, jak to się stało, że w różnych kulturach - czasami bardzo od siebie odległych - pojawiają się bardzo podobne motywy - np. motyw Śpiącej Królewny czy  pantofelka, dzięki któremu królewicz może poznać swoją tancerkę - wyjaśnił w "Niedzielnym poranku".

"Getto dzieciństwa"

Leszczyński wspomniał, że często we współczesnym świecie tworzymy swego rodzaju "getto dzieciństwa". - Staramy się oddalić od dziecka problemy i zmartwienia, ukrywamy przed nim, że życie nie jest pełne radości, prezentów i uniesień. Baśń natomiast z tym oswaja, na tym polega jej przeogromna rola. Ona pokazuje dziecku, że aby być szczęśliwym, trzeba stawiać czoła przeciwnościom. Nikt, kto ucieka od odpowiedzialności i niebezpieczeństw, nie będzie szczęśliwy, bo nie będzie gotowy do życia - zaznaczył.

Zwrócił uwagę, iż pełnia życia polega bowiem na tym, że znając swoje siły, stawiamy czoła okolicznościom. - Kopciuszek jest szczęśliwą dziewczynką nie dlatego, że dokonał się awans społeczny z nizin na salony, tylko dlatego, że ona pokonała tych, którzy są symbolicznym obrazem przeszkód, ale pokonała również siebie. To jest właśnie heroizm życia. Baśń o tym mówi i dlatego jest tak ważna - powiedział w RDC prof. Grzegorz Leszczyński.

Źródło:

RDC

Autor:

mg