SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Arystokrata i wieśniaczka. Podziały wciąż żywe?

fot.: Stowarzyszenie Folkowisko

Czy możliwe jest porozumienie pomiędzy potomkiem arystokratów, a dziewczyną, która ma pochodzenie chłopskie? – to pytanie zadają sobie twórcy dokumentalnego filmu „Niepamięć” Piotra Brożka.

Inspiracją do powstania „Niepamięci” była kwestia pańszczyzny  – czy fakt jej istnienia i zniesienia istnieje w świadomości współczesnych Polaków? – Nie mając możliwości dotarcia do bezpośrednich świadków tamtych wydarzeń, postanowiliśmy podążyć tropem ich potomków. Chcieliśmy sprawdzić, w jakim stopniu nasza współczesna „polskość” jest konsekwencją zamierzchłych czasów i podziałów klasowych – zapowiadają twórcy filmu.

Pańszczyzna synonimem niewolnictwa?

„Niepamięć” to historia spotkania Magdy, która określa siebie jako wieśniaczkę i Franka, który jest z rodu arystokratycznego.

Gdyby Magda miała kogoś z rodziny szlacheckiej, to byłaby bardzo niepocieszona – żartował w „Poranku RDC” bohater filmu – Franciszek Leduchowski. Jak opowiadał, dla Magdy pańszczyzna jest synonimem niewolnictwa, którego należy się wstydzić. – Ona wychodzi z bardzo radykalnej pozycji w tej kwestii – dodał.

Tożsamość

Według relacji Franciszka, on i Magda są w procesie – zmagają się ze swoją tożsamością. W filmie możemy zobaczyć żywe, prawdziwe i nieinscenizowane sytuacje oraz emocje.

Spotykamy się w podróży. Ruszamy w Polskę. Odwiedzamy dom rodzinny Magdy, żeby później odwiedzić mój dom – opowiadał Franciszek.

Ten film jest odpowiedzią na to, co wiemy i co powinniśmy wiedzieć o pańszczyźnie – zaznaczył Maciej Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko. Przypomniał, że kultura wiejska istnieje, choć o niej zapominamy. – Powinniśmy zauważyć to dziedzictwo, z którego w większości się wywodzimy. Kulturę, która teraz jest marginalizowana – podkreślił Maciej Piotrowski.

Arystokrata i wieśniaczka. Podziały wciąż żywe? [POSŁUCHAJ]

Premiera filmu już jutro –  28 stycznia o godz. 19 w Kinie Elektor przy ul. Elektoralnej 12 w Warszawie. Wstęp wolny.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone