SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
14:00 - 15:00
Animalista
prowadzi: Łukasz Bożycki
Łukasz Bożycki

„Archiwa społeczne działają na rzecz ochrony naszego kulturowego dziedzictwa”

fot. RDC

– Mamy nadzieję, że zostanie zauważona ogromna kulturotwórcza rola archiwów społecznych. One działają na rzecz ochrony naszego kulturowego dziedzictwa. Są jednocześnie komplementarne wobec archiwistyki państwowej w procesie tworzenia wspólnego dobra – mówiła w audycji „Polak potrafi” Alicja Gluza z Ośrodka Karta oraz jedna z inicjatorek Ruchu Archiwów Społecznych.

Gośćmi audycji byli również Paulina Kobza ze stowarzyszenia „Chodź nad Świder” oraz Krzysztof Olszak ze Stowarzyszenia „Masław” i inicjatywy „Tu było tu stało”.

W sobotę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN odbędzie się I Kongres Archiwów Społecznych. – To pierwsze wydarzenie w Polsce, podczas którego zgromadzi się środowisko archiwistów społecznych – mówiła Katarzyna Ziętal z Ośrodka KARTA.  W spotkaniu wezmą udział głównie przedstawiciele organizacji pozarządowych, które prowadzą archiwa społeczne. Pojawią się również przedstawiciele archiwów państwowych, bibliotek, instytucji kultury oraz badacze archiwistyki społecznej, a także zaproszeni goście z wielu kluczowych instytucji publicznych.

Podczas kongresu zaprezentuje się na oddzielnych stanowiskach – jako przykład działań reprezentatywnych dla całego ruchu – 11 archiwów społecznych z Polski. Ich przedstawiciele opowiedzą o swoich archiwistycznych zainteresowaniach i doświadczeniach, pokażą metody działania i swoje zbiory.

Jednakże kongres to głównie dyskusje na temat najważniejszych spraw dla środowiska archiwistyki, dotyczących istotnych kwestii organizacyjnych i przyszłości ruchu. Podczas imprezy zostaną zaprezentowane, m.in. założenia nowego sposobu finansowania archiwów społecznych oraz ich obecności w nowym prawie archiwalnym.

Społeczne inicjatywy

Jak tłumaczyła w RDC Alicja Gluza, archiwa społeczne to różnego typu inicjatywy, które mają na celu dokumentowanie rzeczywistości historycznej. – Może to być zbieranie dokumentów, zdjęć oraz dokumentowanie swoich miejscowości i wsi – mówiła.

Zaznaczyła, że różnią się one od archiwów państwowych sposobem gromadzenia zbiorów. – Pamiętajmy, że jest to działanie oddolne. Po drugie związane są one z aktywnością obywatelską. Archiwa społeczne tworzy się aktywnie – powiedziała. Dodała też, że ich celem jest nie tylko zebranie, ale również dzielenie się z innymi.

Prawo archiwalne

Gluza zapowiedziała również, że podczas kongresu podjęta zostanie próba usankcjonowania zmiany w prawie archiwalnym i obecności archiwów społecznych w prawie archiwalnym.

Mamy nadzieję, że zostanie zauważona ogromna kulturotwórcza rola archiwów społecznych. One działają na rzecz ochrony naszego kulturowego dziedzictwa. Są jednocześnie komplementarne wobec archiwistyki państwowej w procesie tworzenia wspólnego dobra. Działamy na polu społecznym więc sprawa, w jaki sposób przechowujemy i udostępniamy zbiory, jest kwestią nie tylko prawa, ale również etyki – tłumaczyła.

Fenomen kulturowy rzeki Świder

Jak powiedziała Paulina Kobza ze stowarzyszenia „Chodź nad Świder”, działalność jej organizacji ma na celu pokazanie fenomenu kulturowego rzeki Świder. – Niestety nie jest on zauważany i doceniany przez okolicznych mieszkańców, co widoczne jest w kondycji tej rzeki. Nasza działalność wzięła się z buntu i dostrzeżenia znaczenia tej rzeki dla tożsamości społeczności lokalnej Otwocka – wyjaśniła. Podkreśliła też, że rzeka jest kluczem do lokalnej tożsamości i dlatego trzeba o nią dbać.

Krzysztof  Olszak ze Stowarzyszenia „Masław” i inicjatywy „Tu było tu stało” zauważył, że wiele osób w Warszawie nie ma wiedzy na temat budynków, które w przeszłości stały w wielu miejscach. – Postanowiliśmy więc to archiwizować opisywać, by powstała z tego baza tego, co było, a czego już nie ma – mówił.

Organizatorem kongresu – we współpracy z gospodarzem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN – jest Ośrodek KARTA, który od kilu lat zajmuje się promocją i animacją archiwistyki społecznej w Polsce.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone