SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Andrzej Rychard: system ochrony zdrowia zostaje w tyle za przemianami w Polsce

fot. RDC

– Polacy są skłonni dołożyć się do systemu ochrony zdrowia, tylko politycy muszą mieć trochę więcej odwagi, żeby ich do tego przekonywać – mówił w „Poranku RDC” prof. Andrzej Rychard – dyrektor Instytutu Filozofii i Socjologii PAN.

Gość RDC przekonywał, że gdyby politycy się nie bali i „gdyby nie byli owładnięci tym samym populistycznym lękiem, który nie pozwalał im kupić samolotu dla rządzących, to zaczęlibyśmy myśleć na temat współpłacenia na służbę zdrowia przez pacjentów”. – Ludzie byliby skłonni to zrobić. Absolutnie nie zgadzam się z tezą prof. Orłowskiego, że Polacy niespecjalnie cenią swoje zdrowie – ocenił prof. Rychard.

Zauważył, że jest dokładnie odwrotnie. – My przesuwamy się od etapu bardzo materialistycznego ku etapowi post materialistycznemu. To znaczy między innymi to, że będą narastały konflikty i frustracje nie tylko na tle pieniędzy, ale także na tle dostępu do takich dóbr i wartości jak zdrowie, komunikacja, wolności obywatelskie i edukacja. To się zaczyna coraz bardziej liczyć – podkreślił socjolog.

Trzeba się dołożyć?

Gość Grzegorza Chlasty zwrócił uwagę, że trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że „stan systemu ochrony zdrowia w niewielkim procencie wpływa na zdrowie populacji i że to głównie zależy od jakości oraz stylu życia”.

Jednak system ochrony zdrowia zostaje w tyle za przemianami w Polsce. Jeśli ktoś pójdzie do banku, to zobaczy, jak wygląda bank, a jak ktoś pójdzie do przychodni, to zobaczy, jak wygląda przychodnia. To jest symbol tego, co się w Polsce wydarzyło, a co się nie wydarzyło. Polacy są skłonni dołożyć się do systemu ochrony zdrowia, tylko politycy muszą mieć trochę więcej odwagi, żeby ich do tego przekonywać – powiedzieć w „Poranku RDC” prof. Andrzej Rychard.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone