SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
06:00 - 09:00
Poranek RDC
prowadzi: Grzegorz Chlasta
Grzegorz Chlasta

Album „Warszawa lata 70.”. Pokazać wydarzenia i klimat stolicy tamtych lat

Album "Warszawa lata 70."

– Chciałem pokazać nie tylko Warszawę w latach 70., ale też to, czym żyła. Chodziło również o oddanie klimatu tamtej stolicy – mówił w audycji „Polak potrafi” Jan Łoziński, redaktor prowadzący albumu „Warszawa lata 70.”. Gościem RDC była również Grażyna Hase, modelka i projektantka.

Czwarty już album wydawnictwa Bosz z serii FOTO RETRO to portret Warszawy w latach 70. – w epoce Edwarda Gierka – ukazany na zdjęciach pochodzących z Narodowego Archiwum Cyfrowego. Album zawiera fotografie podzielone tematycznie. Najwięcej zdjęć przypada na okres wielkiej budowy przypadającej w szczególności na rok 1974. Pierwsza część albumu to „Wielkie Inwestycje”, a kolejne „Propaganda Sukcesu”, „Puls Stolicy”, „Warszawski Dzień”, a na końcu zdjęcia z wizyty Jana Pawła II.

Album „Warszawa lata 70.”. „Żyłem w środku tej Warszawy”

Jak powiedział Jan Łoziński, album zawiera ponad 200 zdjęć, które wybrano spośród kilku tysięcy. – Układając zdjęcia do tego albumu, miałem poczucie, że czuję się kompetentny, ponieważ żyłem w środku tej Warszawy i wszystko bardzo dobrze pamiętam – tłumaczył.

Wspomniał też, że kiedy zaczynały się lata 70., on miał 12 lat. – Mieszkałem przy Placu Na Rozdrożu wiec Trasę Łazienkowską budowano mi wręcz pod oknem. Do liceum chodziłem natomiast na ulicę Emilii Plater i najatrakcyjniejszą formą wagarów był świeżo otwarty dworzec centralny z jego bufetami. Wydawało nam się wtedy, że już jesteśmy na zachodzie – powiedział. – Warszawa była dla mnie wówczas bardzo piękna – dodała Grażyna Hase.

Kilka tysięcy zdjęć

Łoziński zaznaczył, że chciał pokazać nie tylko miasto w tym czasie, ale też to, czym żyło. – Wszystkie wydarzenia, które z dzisiejszej perspektywy nie są takie ważne, jak np. wejście na ekrany kin filmu Love Story, to była wielka sprawa i Warszawa tym żyła – mówił. – Chodziło również o pokazanie klimatu miasta – dodał.

Zaznaczył też, że niektóre zdarzenia zawarte w albumie mogą dzisiaj być do końca niezrozumiale. – Dzisiaj bardzo dużo się dzieje w stolicy. Wtedy tak nie było, ale to, co się działo, było zauważane i ostotne dla wszystkich – wyjaśnił Łoziński w audycji „Polak potrafi”.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone