SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Agata Tuszyńska: są tajemnice, których nie trzeba odkrywać

fot. RDC

Agata Tuszyńska – pisarka, reportażystka i biografistka – w „Strefie Kultury” opowiadała o swojej najnowszej książce zatytułowanej „Narzeczona Schulza”.

To historia kobiety, którą Schulz nazywał narzeczoną, z którą planował się ożenić, której zadedykował „Sanatorium pod Klepsydrą”, z którą przełożył „Proces” Franza Kafki. Jednocześnie Józefina Szelińska jest kobietą bardzo tajemniczą. Zmarła w 1991 roku, a o swoim związku z pisarzem przez lata opowiadała Jerzemu Ficowskiemu – i to on, obok Schulza, jest także bohaterem tej książki. A ponieważ przy tej publikacji było niewiele danych dokumentalnych – zastosowałam formę, którą nazwałam „grą pamięci i wyobraźni”. Użyłam pierwszoosobowej narracji, co skróciło dystans między moją bohaterką a czytelnikiem – mówiła Tuszyńska.

„Romans trwał trzy lata”

Józefina Szelińska i Jerzy Ficowski korespondowali kilkadziesiąt lat. Miałam w rękach te listy. Na ich podstawie próbowałam wyobrazić sobie Junę najpierw jako młodą, wykształconą kobietę, która spotyka w Drohobyczu nauczyciela rysunku i prac ręcznych – Brunona Schulza, a potem jako samotną kobietę, która wciąż i wciąż ogląda to swoje życie, z coraz to innych, dostarczanych przez Ficowskiego, perspektyw. A powiedzmy też, że Józefina skończyła Uniwersytet Jana Kazimierza we Lwowie, zrobiła doktorat, znała języki, była we Francji na stypendium. Jej pierwsze rozmowy z Schulzem to były rozmowy o Kafce, Mannie, recytowanie wierszy po niemiecku. Ich romans trwał 3 lata, ale połowę tego związku spędzili oddzielnie, ona w Warszawie, on w Drohobyczu. W tym czasie pisali do siebie płomienne listy, których zebrało się około dwustu. Te listy zaginęły. Nie ma ich. Być może to jest największa tajemnica Józefiny – dodała.

Książka ukazała się w połowie września, odbyłam już kilka spotkań z czytelnikami i bardzo mnie cieszy, kiedy słyszę od nich, że teraz chcą przeczytać „Sklepy cynamonowe”. Cieszę się, że nowe ścieżki dookoła Schulza zostały otwarte przez losy Józefiny – tłumaczyła pisarka.

„Narzeczona Schulza” ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone