Adrian Banaszek pierwszym liderem wyścigu Dookoła Mazowsza

• 25.07.2017 19:50

• Aktualizacja: 22:42 25.07.2022

Adrian Banaszek, startujący w barwach ukraińskiej ekipy Kolss, wygrał we wtorek w Warszawie prolog 60. kolarskiego wyścigu Dookoła Mazowsza i zdobył koszulkę lidera. Trasę długości 2,5 km na terenie toru wyścigów konnych na Służewcu pokonał w czasie 2.49.
Syn prezesa Polskiego Związku Kolarskiego - Dariusza Banaszka powtórzył tym samym sukces z roku ubiegłego, kiedy to także po prologu objął prowadzenie w imprezie. Zwycięzca wyprzedził o sekundę byłego mistrza Polski w jeździe na czas Marcina Białobłockiego (CCC Sprandi Polkowice) i innego kolarza CCC - Patryka Stosza o 3 sekundy.

Na starcie prologu, rozgrywanego w formule krótkiej "czasówki" na okrężnej trasie, stanęło ponad 140 uczestników jubileuszowej edycji mazowieckiej imprezy. W gronie 25 zespołów znalazły się polskie ekipy zawodowe, klubowe oraz 12 drużyn zagranicznych. Z numerem jeden wystąpił w prologu ubiegłoroczny triumfator wyścigu, Fin Matti Manninen, aktualny mistrz swego kraju. Wśród startujących znajduje się grono kolarzy mających w dorobku złote medale mistrzostw świata na torze - Polak Adrian Tekliński z czeskiej ekipy Tufo Prostejov i Czech Alois Kankovsky (Elkov-Author). Tekliński zajął w prologu dalszą lokatę, Kankovsky był 19. ze stratą siedmiu sekund, ale różnice w czołówce są niewielkie.

Wtorkowy prolog rozpoczął się przy pochmurnej aurze i lekkim deszczu, ale w trakcie jego trwania pogoda się poprawiła i nie miała większego wpływu na rezultaty rywalizacji. Jej wyniki zadecydowały o podziale koszulek liderów poszczególnych klasyfikacji i ustawiły kolejność w klasyfikacji indywidualnej przed środowym, pierwszym etapem prowadzącym wokół Teresina (168 km).

Adrian Banaszek, który w ubiegłym roku jeździł w polskim zespole Active Jet, w tym sezonie znalazł miejsce w ekipie Kolss, podobnie jak jego brat Norbert, również startujący w wyścigu Dookoła Mazowsza. Początek sezonu miał trudny, bowiem po chorobie długo nie mógł wrócić do formy. Skuteczna jazda we wtorkowej próbie zdaje się jednak wskazywać, że kryzys ma już za sobą i znów walczyć będzie o zwycięstwo w całym wyścigu. W ubiegłym roku nie zdołał utrzymać wywalczonego w prologu prowadzenia i wyprzedził go, po udanej ucieczce na drugim etapie Matti Manninen. W końcowej klasyfikacji Fin okazał się lepszy od Adriana o zaledwie sekundę.

Za plecami Banaszka walkę o dalsze pozycje toczyli we wtorek pomiędzy sobą kolarze CCC Sprandi Polkowice. Białobłocki, doskonały specjalista jazdy na czas, wyprzedził młodych kolegów z drużyny - Patryka Stosza i Kamila Małeckiego o dwie sekundy. Na piątym miejscu sklasyfikowany został najlepszy zawodnik zagraniczny - Łotysz Emils Liepins (Rietumu Banka Ryga).

Czteroetapowy wyścig zakończy się w sobotę w Kozienicach.