SŁUCHAJ ONLINE
MENU
+48 22 645 56 84 | rdc@rdc.pl
01:00 - 05:00
Audycje powtórkowe
prowadzi: RDC
RDC

Zieliński: są podstawy do wątpliwości w sprawie konstytucyjności komisji weryfikacyjnej

fot. RDC

– Jako prawnik, muszę przyznać, że są podstawy do wątpliwości w sprawie konstytucyjności komisji. Mamy rozwiązanie wątpliwe, ale jednak nie należy go negować na samym starcie – powiedział na antenie RDC Adam Zieliński, członek komisji weryfikacyjnej ds. reprywatyzacji w Warszawie, przedstawiciel Kukiz’15.

Jak przyznał gość „Poranka RDC”, najrozsądniejszym sposobem uporządkowania spraw reprywatyzacyjnych byłoby zajęcie się problemem w skali całego kraju. – Nie ma wielu czynników, które wyróżniają Warszawę w sprawie afery reprywatyzacyjnej. Z merytorycznego punktu widzenia, jest to wyłącznie dekret Bieruta, który dotyczył stolicy – powiedział.

Komisja śledcza lepsza?

Adam Zieliński był autorem pomysłu utworzenia śledczej komisji badającej reprywatyzację w całej Polsce. Jak sam przyznał, komisja ta ma swoje podstawy w konstytucji. – Wtedy moglibyśmy mówić o wyraźnym rozgraniczeniu odpowiedzialności politycznej, którą zajęłaby się komisja śledcza, i odpowiedzialności pozostałej – tym mogłyby się zająć przeznaczone do tego organy administracji publicznej – mówił prawnik. Dodał, że wskazane byłoby, aby z komisją śledczą współpracowała grupa prokuratorów. – Niestety, utworzenie śledczego organu nie udało się. Większość obecna w sejmie nie była zainteresowana procedowaniem tego wniosku – dodał, przyznając, że wniosek prawdopodobnie będzie rozpatrywany na sejmowej komisji ustawodawczej w nadchodzącym tygodniu. – Moja propozycja od roku leży na uboczu i czeka – mówił.

Prawnik przyznał, że komisja weryfikacyjna ds. reprywatyzacji w stolicy ma ograniczone pole działania, ale należy jej możliwości wykorzystać jak najlepiej. – Skoro już znaleźliśmy się w takim kształcie, większość sejmowa zdecydowała, że musimy tak zbadać tę sprawę, to chociażby w tym wąskim odcinku warszawskim należy przyłożyć się do tego na sto procent – przyznał.

Komisja niekonstytucyjna?

Jako prawnik, muszę przyznać, że są podstawy do wątpliwości w sprawie konstytucyjności komisji – podkreślił, tłumacząc, że wątpliwości dotyczą przede wszystkim osadzenia komisji w trójpodziale władzy – zdaniem gościa RDC, ciężko stwierdzić jakie dokładnie uprawnienia może mieć komisja weryfikacyjna. – Dopóki Trybunał Konstytucyjny nie stwierdzi inaczej, mamy jednak do czynienia z domniemaniem konstytucyjności – wyjaśnił. – Skoro nie mamy innych, lepszych rozwiązań niż komisja weryfikacyjna, a mamy jednocześnie wielu lokatorów, którzy na tym cierpią, ciężko jest odmówić współpracy z jedyna szansą jaką nam dano – dodał, tłumacząc, że przez osiem lat poprzednich rządów, takiej szansy nie było. – Mamy rozwiązanie wątpliwe, ale nie należy go negować na samym starcie – podkreślił.

– Przedstawiciele komisji weryfikacyjnej doprowadzają do mocnego nadużycia w sprawie stawiennictwa lub nie prezydent Warszawy na posiedzeniu komisji – powiedział. – Pani prezydent ma częściową rację, że nie musi się stawiać osobiście we wszystkich sprawach – mówił prawnik. Zgodnie z obowiązującym prawem, jeżeli przed komisję zostanie wezwany organ prezydenta m.st. Warszawy, nie musi być osobiście reprezentowany przez prezydenta. – Jak widać, nie tylko zarzut niekonstytucyjności może być podstawą nieobecności pani prezydent na posiedzeniu komisji – dodał.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone