SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Adam Zieliński: dwa slajdy to nie ustawa. To nie rozwiąże problemu całego kraju

fot. RDC

– Założenia dobre, ale brakuje szczegółów – mówił na antenie Radia dla Ciebie mecenas Adam Zieliński. Członek Komisji Weryfikacyjnej z ramienia Kukiz ’15 uważa prezentację dużej ustawy reprywatyzacyjnej za niepełną.

– Pozostaje wiele pytań. To wspaniałe hasła, ale brak szczegółów – to słowa mecenasa Adama Zielińskiego. Gość „Poranka RDC” twierdzi, że wokół projektu dużej ustawy reprywatyzacyjnej jest bardzo dużo nieścisłości.

Bez konsultacji z KW

Wiceminister Jaki nie konsultował z członkami komisji weryfikacyjnej treści ustawy. Choćby z powodu lojalności środowiska pracy dobrze by było o tym porozmawiać – powiedział. Zdaniem mecenasa, dwa slajdy pokazane w środę przez Jakiego, to nie jest jeszcze projekt ustawy. – Dwa slajdy nie rozwiążą problemu całego kraju. Na szczęście wiceminister mówił o tym, że rzeczywisty projekt ukaże się w przyszłym tygodniu – dodał.

Rozbieżności w założeniach

Zdaniem gościa RDC, występują rozbieżności pomiędzy publikacjami przed konferencją Jakiego, a faktyczną treścią prezentacji. – W prezentacji mowa była wyłącznie o dekrecie Bieruta, a to jest akt prawny dotyczący tylko Warszawy, tymczasem podczas konferencji wiceminister mówił, że będzie to dotyczyć całej Polski – mówił.

„Ustawa bez ustawy”

 Pewne założenia są zbieżne z postulatami Jana Śpiewaka, stowarzyszenia Miasto Jest Nasze oraz pozostałych środowisk, które się zajmowały tą sprawą – mówił. –  Czekam na gotowy projekt – powiedział. Jednocześnie dodał, że pochwala pomysł zakazu oddawania kamienic z lokatorami. – Jest to uwłaczające interesowi społecznemu – mówił.

– Mam wrażenie, że poza skopiowaniem tych materiałów z m.in. stron stowarzyszenia Miasto Jest Nasze, nie widzimy jeszcze tekstu projektu – podkreślił. – Jako prawnik nie potrafię ocenić tej propozycji. Ciężko jest się wypowiedzieć na temat ustawy bez ustawy – powiedział. Jak dodał, jedyne co go w tym momencie martwi to koncepcja zamknięcia całkowicie drogi sądowej. – Pan minister na slajdzie nazwał to wygaszeniem roszczeń po roku. Ogłoszenie zamkniętego okresu czasu, w którym czekamy na zgłoszenie się spadkobierców jest dobrą koncepcją, ale nie można powiedzieć obywatelom, że zamyka się droga sądowa – powiedział.

Ustawa ma wejść w życie do końca roku i objąć całą Polskę. Jej najważniejsze założenia to rok czasu na składanie roszczeń, wypłata odszkodowań w wysokości 20 proc. wartości utraconej nieruchomości i zakaz działalności kuratorów.

Czytaj więcej:

Patryk Jaki o projekcie dużej ustawy reprywatyzacyjnej: to koniec dekretu Bieruta

Jan Śpiewak o dużej ustawie reprywatyzacyjnej: to koniec III RP i koniec Platformy Obywatelskiej

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone