SŁUCHAJ ONLINE
MENU

97. rocznica Bitwy Warszawskiej. „Te wydarzenia pozwoliły odmienić Europę”

Na przedpolach Warszawy 13-15 sierpnia 1920 r. rozegrała się decydująca batalia wojny polsko-bolszewickiej. Określana „cudem nad Wisłą” i uznawana za 18. przełomową bitwę w historii świata zadecydowała o niepodległości Polski i uratowała Europę przed bolszewizmem.

Na obszarze ówczesnego powiatu radzymińskiego w 1920 roku rozegrała się jedna z najważniejszych bitew świata, którą określa się mianem „cudu nad Wisłą”. W sierpniu tego roku przez Osów przechodziła tak zwana droga przyfrontowa biegnąca pomiędzy pierwszą i drugą linią obrony Warszawy. W dniach 13-14 sierpnia Osów był miejscem zaciętych walk. Radzymin, „miasto Cudu nad Wisłą” we współpracy z powiatem wołomińskim, przygotował na obchody 97. rocznicy Bitwy Warszawskiej bogaty program wydarzeń patriotycznych, kulturalno-rozrywkowych, sportowych i rekreacyjnych oraz imprez towarzyszących.

Odmienione oblicze Europy

Połączyliśmy siły. To dla nas ogromne wyzwanie. Mieszkańcy Wołomina przykładają ogromną wagę do uroczystości związanych z Cudem nad Wisłą – mówił Kazimierz Rakowski, starosta wołomiński na antenie Radia dla Ciebie. – Tym, którzy oddali swoje życie w 1920 roku, po to abyśmy dzisiaj mogli żyć w wolnej i niepodległej Polsce, należy się cześć – dodał.

– Musimy pamiętać o tych wydarzeniach, które pozwoliły nam odmienić Europę – mówił Kazimierz Rakowski. Na rekonstrukcję Bitwy Warszawskiej co roku przyjeżdżają ludzie z całej Polski. – Główne obchody będą miały miejsce w Osowie i Radzyminie, ale oprócz tego w okolicznych miejscach pochówku poległych w tamtym okresie – w Ząbkach, Tłuszczu, Dąbrówce, Markach i Wołominie. To wspaniałe, że po tylu latach mamy możliwość uczestniczenia w uroczystościach w całym powiecie – powiedział starosta.

Radzymin ważny strategicznie

W latach 20-tych ubiegłego wieku Radzymin był miastem kluczowym dla przebiegu walk. – Bez Radzymina ciężko było by zaopatrzyć armię, która walczyła broniąc Warszawy. Posiadanie tego miasta było niezwykle istotne z logistycznego punktu widzenia – podkreślał znaczenie miasta Krzysztof Chaciński, burmistrz Radzymina. Kulminacyjnym punktem obchodów będzie msza święta na Cmentarzu Poległych w Radzyminie. – Każdego roku spotykamy się na tym cmentarzu aby oddać hołd żołnierzom. W uroczystościach wezmą udział ministrowie i wiceministrowie, patronat nad uroczystością objął prezydent Andrzej Duda – dodał burmistrz.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2016 by Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone