SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Czekamy na propozycje z innej planety [zagłosuj]

Słuchacze RDC! Teraz to Wy decydujecie i proponujecie temat kolejnej audycji!

OTO NASZE PROPOZYCJE:

(Możesz wybrać z podanych niżej tematów | REGULAMIN)

1. Eksperyment LIGO wykrywa fale grawitacyjne.
Po raz pierwszy naukowcy zarejestrowali fale grawitacyjne – przewidziane jeszcze przez Alberta Einsteina. W niezwykle precyzyjnym eksperymencie zaobserwowano sygnał pochodzący od zderzenia dwóch masywnych obiektów. Fale grawitacyjne to zmarszczki czasoprzestrzeni wygiętej przez potężne masywne obiekty np. czarne dziury, gwiazdy neutronowe, etc. Dzięki nim być może zajrzymy jeszcze głębiej w kosmos – tam skąd nie dotrze do nas żadne światło, ani inne promieniowanie.

600px-This_visualization_shows_what_Einstein_envisioned

2. Technologia CRISPR umożliwia terapeutyczną edycję genów u człowieka.
CRISPR to system w komórkach bakterii, który wycina obce DNA, np. wirusowe. Zaskakujące, że naukowcy modyfikują CRISPR w dokładnie przeciwnym celu – modyfikacji DNA i RNA. Dzięki CRISPR możliwe staje się nie tylko badanie genów, ale ich podmiana w „biegu”- w cały czas działającej komórce. Badacze podjęli już pierwsze próby wycinania szkodliwych wersji genów powodujących rozmaite schorzenia wprost z zarodków. Tymczasem jednak rodzą się niewyobrażalnie trudne problemy etyczne…

Crystal_Structure_of_Cas9_in_Complex_with_Guide_RNA_and_Target_DNA

3. Rekin grenlandzki zaskakuje biologów – żyje nawet do 400 lat.
Przyroda wciąż zaskakuje badaczy. Rekiny okazują się najdłużej żyjącymi dużymi zwierzętami. Rekiny grenlandzkie bez problemu osiągają wiek stu, czy dwustu lat. Prawdopodobnie granicą ich przeżywalności jest nawet czterysta lat! W ich ciałach kryje się tajemnica długowieczności, którą lekarze i naukowcy bardzo chętnie by poznali…

1280px-Chlamydoselachus_anguineus_head

4. Kolejna liczba Mersenna
Liczby Mersenna stworzył dobry Bóg, a odkrył skromny franciszkanin – Marin Mersenne. Do 2016 roku znaliśmy ledwie 48 z nich. Po dziesięciu latach badań opublikowano kolejną. Bagatela — ponad 22 miliony cyfr! Chodzi nie tylko o testowanie szybkości komputerów. Duże liczby pierwsze są gwarancją skuteczności wielu algorytmów odpowiedzialnych za bezpieczeństwo danych. Szyfrowanie transakcji i plików opiera się na liczbach pierwszych. Liczby Mersenna służą też do generowania losowych ciągów liczb, a to bardzo ważny aspekt w wielu zastosowaniach.

Prime_number_surface_.svg

5. Człowiek z wraku z Antikithiry
Maszyna z Antikhitiry rozpala wyobraźnię naukowców po dziś dzień. Wbrew rojeniom ufologów nie jest to prezent z kosmosu. Po prostu starożytni Grecy byli bystrzejsi niż się nam wydaje. Potrafili zbudować coś w rodzaju mechanicznego kalkulatora lub kalendarza. Jak wskazuje nazwa, maszynę odnaleziono w 1901 we wraku na dnie morza opodal wyspy Antykhitira. W 2016 roku w tymże wraku odkryto nieźle zachowany szkielet ludzki! Jego badania mogą przyczynić się do ustalenia pochodzenia załogi, a więc również pochodzenia samego mechanizmu.

Fragments_of_the_Antikythera_Mechanism

polls

Odśwież artykuł, by zagłosować raz jeszcze.

RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+


PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone